Nuotrauka: iš atvirų šaltinių
Pavasarinis narcizų sodinimas reikalauja ypatingo požiūrio
Narcizai yra pavasario, grožio ir paprastos priežiūros simbolis. Šie nepretenzingi augalai pripildo sodą ryškių spalvų ir kvapų, sukuria jaukumo ir šilumos atmosferą. Nors narcizai tradiciškai sodinami rudenį, galima sodinti ir pavasarį. RBC-Ukraina pasakoja, kaip sodinti narcizus pavasarį, kad gėlynas būtų vešlus ir sveikas.
Kada sodinti narcizus pavasarį?
Pavasariniam narcizų sodinimui reikia ypatingo požiūrio. Svogūnėlius reikėtų sodinti balandžio-gegužės mėnesiais, kai dirva įšyla iki 5-7 °C. Tačiau, norint kompensuoti žiemos vėsos trūkumą, svogūnėlius prieš tai reikėtų stratifikuoti – 6-8 savaites palaikyti šaldytuve 4-6 °C temperatūroje. Tai pažadins daigus ir pagreitins jų augimą. Tai pažadins daigus ir pagreitins įsišaknijimo procesą.
Pavasarį pasodinti narcizai paprastai žydi ne tą patį sezoną – jiems reikia laiko prisitaikyti. Pirmieji žiedai pasirodys tik kitais metais. Tačiau pavasarinis sodinimas idealiai tinka regionuose, kuriuose žiemos būna atšiaurios ir kyla pavojus, kad svogūnėliai gali nušalti.
Dirvos paruošimas ir vietos parinkimas
Narcizai mėgsta saulėtą vietą arba lengvą pavėsį. Svarbu parinkti vietą su geru drenažu, nes užsistovėjęs vanduo sukelia svogūnėlių puvimą. Norėdami paruošti dirvą, iškaskite plotą 30 cm gylyje ir įberkite organinių trąšų – komposto arba durpių (4-5 kg 1 kv. m).
Sunkiose molingose dirvose rekomenduojama pridėti smėlio, kad pagerėtų drenažas. Optimalus dirvos rūgštingumas narcizams yra šiek tiek rūgštus arba neutralus (pH 6,0-7,0). Likus 1-2 savaitėms iki sodinimo, dirvą galima dezinfekuoti silpnu mangano tirpalu.
Kaip išsirinkti ir paruošti svogūnėlius?
Kokybiškų svogūnėlių pasirinkimas yra raktas į sėkmingą auginimą. Pirkdami atkreipkite dėmesį į tokius kriterijus:
- Svogūnėlis turi būti tankus ir tvirtas.
- Dėmių, pelėsių ir mechaninių pažeidimų nebuvimas.
- Sausos žvynelinės be puvimo pėdsakų.
- Dugno dyglių buvimas yra gyvybingumo požymis.
- Prieš sodinimą svogūnėlius reikėtų apdoroti nuo ligų. Pamirkykite juos 30 minučių rausvame mangano tirpale arba naudokite fungicidą. Tai apsaugos augalus nuo grybinių infekcijų ir puvinio.
Narcizų sodinimo būdai pavasarį
Teisingas svogūnėlių sodinimo gylis ir atstumai tarp jų yra sėkmingo įsišaknijimo pagrindas. Narcizų svogūnėliai sodinami tokiame gylyje, kuris yra tris kartus didesnis už paties svogūnėlio aukštį – paprastai 10-15 cm. Lengvose dirvose gylį galima padidinti 2-3 cm, o sunkiose – sumažinti.
Žingsnis po žingsnio sodinimo instrukcijos:
- Iškaskite norimo gylio duobes.
- Dugną pabarstykite plonu smėlio sluoksniu, kad būtų užtikrintas drenažas.
- Padėkite svogūnėlį dugnu į apačią.
- Užpildykite duobutę žemėmis ir lengvai sutankinkite.
- Palaistykite sodinimo vietą vandeniu.
Atstumas tarp svogūnėlių turėtų būti 10-15 cm, kad augalai augdami netrukdytų vienas kitam ir galėtų laisvai dalytis.
Narcizų priežiūra pasodinus pavasarį
Pasodintus narcizus reikia prižiūrėti minimaliai, bet labai svarbu. Iš karto po pasodinimo palaistykite lysvę, kad svogūnėliai lengviau įsišaknytų. Vėliau laistyti reikia tik esant sausam orui – drėgmės perteklius kenkia.
Siekiant apsaugoti nuo temperatūros svyravimų ir dirvos išdžiūvimo, rekomenduojama plotą mulčiuoti 3-5 cm storio durpių arba komposto sluoksniu. Tai taip pat padės išvengti piktžolių augimo.
Pavasarį narcizus reikia tręšti. Azoto trąšomis tręškite praėjus 2-3 savaitėms po pasodinimo, kad paskatintumėte augimą. Vasarą augalams reikia fosforo ir kalio trąšų, kad svogūnėliai sustiprėtų prieš žiemojimą.