Nuotrauka: iš atvirų šaltinių
Populiarėjant prieskoniams, daugėja ir klastočių.
Prieskoniai yra svarbi maisto gaminimo dalis, suteikianti patiekalams ryškų skonį ir aromatą. Tačiau populiarėjant prieskoniams, parduotuvių lentynose vis dažniau galima rasti jų klastočių. Nesąžiningi gamintojai naudoja pigesnius pakaitalus, maišydami prieskonius su priemaišomis ar net dažydami juos dirbtiniais dažikliais, kad padidintų savo pelną. Kokie prieskoniai dažniausiai padirbinėjami – skaitykite RBC-Ukraina straipsnyje.
Šafranas – brangiausias prieskonis pasaulyje
Šafranas yra vienas iš brangiausių prieskonių, nes jam gaminti naudojamos krokų žiedų stigmos, kurios renkamos rankomis. Dėl didelės kainos rinkoje neretai galima rasti padirbtų šafranų. Kad imituotų tikrąjį produktą, falsifikatoriai prideda džiovintų kitų augalų, pavyzdžiui, medetkų ar ciberžolės, dalių ir nudažo jas ryškiai raudona spalva.
Kaip atpažinti klastotę?
Tikras šafranas yra stipraus medaus ir gėlių aromato, o vandenyje suminkštėjusios stigmos tampa auksinės spalvos. Jei prieskoniai greitai ištirpsta arba vanduo tampa raudonas, tai yra klastotės požymis.
Kurkuma yra geltonos spalvos dažiklis su netikėtomis priemaišomis
Ciberžolė yra populiari Azijos virtuvėje ir žinoma dėl savo naudos sveikatai. Tačiau nesąžiningi gamintojai į ją deda miltų, krakmolo ar net kreidos, kad padidintų jos svorį. Be to, siekiant intensyvesnės spalvos, gali būti naudojami dirbtiniai dažikliai, kurie ne visada yra saugūs sveikatai.
Kaip išbandyti?
Pakanka ištirpinti nedidelį kiekį ciberžolės vandenyje – jei dugne nusėda baltos nuosėdos, vadinasi, į produktą pateko pašalinių priemaišų.
Malti pipirai – pigūs analogai vietoj tikro produkto
Juodieji, baltieji, žalieji ir raudonieji pipirai dažnai padirbinėjami, ypač malti. Dažniausiai falsifikuojama pridedant maltų sėklų, luobelių ar net atliekų po pipirų perdirbimo. Dėl to prieskonis praranda savo skonį ir aštrumą.
Kaip jį atpažinti?
Geriausia nusipirkti pipirų grūdelių ir juos sumalti prieš pat naudojimą. Jei perkate maltų pipirų, atkreipkite dėmesį į jų skonį – jis turi būti intensyvus ir aštrus.
Cinamonas – kasija vietoj Ceilono cinamono
Daugelis žmonių nežino, kad rinkoje parduodami dviejų rūšių cinamonas: Ceilono cinamonas ir kasijos cinamonas. Ceilono cinamonas yra brangesnis ir pasižymi subtiliu, salstelėjusiu skoniu, o kasijos cinamonas yra aštresnis ir kartesnis. Dažnai nesąžiningi gamintojai pigesnę kasiją išduoda kaip tikrą cinamoną ir taip klaidina vartotojus.
Kaip atskirti?
Ceilono cinamonas yra šviesiai rudos spalvos, sudarytas iš plonų, daugiasluoksnių gijų, o kasijos cinamonas yra tamsesnis ir turi storesnį žievės sluoksnį.
Vanilinis cukrus yra sintetinis vanilės falsifikatas
Natūrali vanilė yra brangus prieskonis, todėl ji dažnai padirbinėjama, pakeičiant ją sintetiniu vanilinu. Toks produktas neturi tikro sudėtingo skonio ir jame gali būti dirbtinių skonio stipriklių.
Kaip sužinoti tiesą?
Natūrali vanilė pasižymi tamsiais taškeliais ir sudėtingu, daugiasluoksniu skoniu. Jei gaminio sudėtyje parašyta „vanilė”, o ne „vanilinė”, vadinasi, turite prieš akis sintetinį analogą.
Kaip negauti klastotės?
Yra keletas patarimų, kurių galite laikytis, kad išvengtumėte padirbtų gaminių:
- Prieskonius pirkite iš patikimų gamintojų ir specializuotų parduotuvių.
- Pirmenybę teikite nesmulkintiems prieskoniams (pipirų žirneliams, vanilės ankštims), o ne maltiems prieskoniams.
- Skaitykite produktų sudedamąsias dalis ir venkite dirbtinių dažiklių ir konservantų.